wtorek, 8 października 2013

Egipt i Mezopotamia dzisiaj

 Nazwy konfliktów i języki w Egipcie dzisiaj

Wojny izraelsko-arabskie – część dużo szerszego pojęcia konfliktu izraelsko-arabskiego, który toczy się na Bliskim Wschodzie pomiędzy Izraelem a Ligą Państw Arabskich. Określenie to dotyczy wszystkich konfliktów zbrojnych pomiędzy Izraelem a państwami arabskimi, które miały miejsce od powstania państwa Izrael 14 maja 1948 roku.

Konflikty zbrojne izraelsko-arabskie:
v  Wojna domowa w Mandacie Palestyny (1947-1948)
v  I wojna izraelsko-arabska (1948-1949)
v  Kryzys sueski(1956)
v  Wojna sześciodniowa (1967)
v  Wojna na wyczerpanie (1967-1970)
v  Wojna Jom Kippur (1973)
v  Wojna libańska (1982-1985)
v  Pierwsza intifada (1987-1991)
v  Intifada Al-Aksa (2000-2004)
v   II wojna libańska(2006)
v  Operacja Płynny Ołów (2008-2009)

Rewolucja w Egipcie 2011:
Charakter wystąpień:
demonstracjezamieszki, samospaleniaobywatelskie nieposłuszeństwo
Przyczyny wystąpień:
niezadowolenie z sytuacji materialnej, bezrobocie, autorytarne rządy w kraju, ograniczanie swobód obywatelskich
Rezultat wystąpień:
ustąpienie ze stanowiska prezydenta Husni Mubaraka, rozwiązanie parlamentu i przejęcie władzy w państwie przez armię 30 czerwca 2012 prezydentem Egiptu zostaje Muhammad Mursi wybrany w wolnych wyborach-armia oddaje władzę cywilom.

Język egipski  wymarły język z grupy języków afroazjatyckich używany przez starożytnych Egipcjan. Najstarsze przykłady pisanego języka egipskiego pochodzą z 3250 r. p.n.e. Język ten skończył swój żywot wraz z cywilizacją egipską i został zastąpiony w Egipcie językiem arabskim.
Ludność Egiptu jest niemal wyłącznie arabskojęzyczna - mimo posługiwania się obecnie językiem arabskim część z nich nie uważa się za Arabów.

Nazwy konfliktów i języki w Mezopotamii dzisiaj

Mezopotamia  Międzyrzecze, (nazwa przejęta z języka perskiego  i aramejskiego) to starożytna kraina na Bliskim Wschodzie leżąca w dorzeczu rzek: Tygrysu i Eufratu. Na obszarze tym w starożytności rozwijał się szereg kultur, państw i imperiów, których twórcami były różne ludy (Sumerowie, Akadyjczycy, Asyryjczycy, Amoryci, Huryci, Kasyci, Chaldejczycy), kontynuujące jednak wspólne dziedzictwo kulturowe. Powszechnie uważa się, że właśnie na terenach Mezopotamii narodziła się pierwsza cywilizacja.
Po I wojnie światowej Mezopotamię podzielono między Syrię, Irak, Iran i Turcję.



Turcja – język urzędowy turecki.
Syria – język urzędowy arabski.
Irak – język urzędowy arabski i kurdyjski.
Iran - język urzędowy perski.
 W Turcji dochodziło często do zamachów stanu (w 1960, 1971, 1980 i 1997 roku). Ten czwarty miał zresztą wyjątkowo łagodny przebieg i ograniczył się do zasugerowania partiom rządzącym oddania władzy. Ostatnia interwencja generalicji w sprawy polityki miała miejsce w pierwszej połowie 2007 roku, kiedy to wybuchł kryzys polityczny związany z niemożnością wyboru prezydenta przez Zgromadzenie Narodowe. W 2004 roku Unia Europejska zezwoliła Turcji na rozpoczęcie negocjacji w sprawie przystąpienia do UE.

Syria - w styczniu 2011 rozpoczęły się protesty przeciw jego rządom, które przerodziły się w wojnę domową.


http://pl.wikipedia.org

1 komentarz:

  1. Ola :< świetny post ale za dużooo tekstu i nie ma ani jednego obrazu :( Jakbyś miała czas to skróć ten tekst i cos dodaj ( obrazy ) :)

    OdpowiedzUsuń